logo polacywniemczech

07.04.2015

Zasiłek dla bezrobotnych, którzy wcześniej nie pracowali w Niemczech

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Zgodnie z reformą zwanę Hartz IV wprowadzoną w życie 01.01.2005 wszyscy, którzy nie mogą zapewnić sobie minimum socjalnego ze środków własnych, pracy lub innych świadczeń ubezpieczeniowych lub socjalnych, otrzymują nowe świadczenia socjalne zwane Arbeitslosengeld II.Bezrobotni zdolni czysto teoretycznie do pracy w wymiarze co najmniej 3 godzin dziennie ale bez źródła stałego dochodu mają prawo do świadczeń nazywanych Arbeitslosengeld II/Sozialgeld (ALG II – w skrócie). Bezrobotni niezdolni do pracy przez przynajmniej 3 godziny dziennie jeśli mieszkają przynajmniej z jednym uprawnionym do otrzymywania ALGII otrzymają tzw. Sozialgeld, a w przeciwnym razie Sozialhilfe. Dzieci otrzymają Kindergeld. Wychowujący dzieci do 12. miesiąca życia mogą otrzymać dodatkowo Elterngeld. Studenci mają prawo do świadczeń dla studentów nazywanych w skrócie BAföG.  Uczniowie zawodu (tzw. Auszubildende) mogą starać się o Berufsaubildungsbeihilfe (BAB). Ci zaś, którzy pracują, ale nie zarabiają wiele ponad poziom pomocy socjalnej ALG II mogą sprawdzić, czy nie przysługiwałby im Wohngeld (dodatek mieszkaniowy).

Jeśli małżonek lub rodzic posiadający niemieckie obywatelstwo zameldowany jest oficjalnie na terenie Niemiec, to według prawa niemieckiego jego „nie-niemiecki” małżonek i dzieci mają prawo do uzyskania wizy pobytowej według zasady zezwalającej na wspólne prowadzenie rodziny. Nie ma tu żadnej różnicy od kiedy „niemiecki” małżonek lub rodzic jest zameldowany na terenie Niemiec. Wizy takiej udziela się zazwyczaj na okres od jednego roku do kilku lat. Należy jednak wziąć pod uwagę, że osoby takie nie mają prawa do otrzymania Arbeitslosengeld II przez pierwsze trzy miesiące po osiedleniu się w Niemczech. W przypadku odmowy udzielenia tego świadczenia należy w tym samym urzędzie złożyć pisemnie oficjalny wniosek o tzw. Sozialgeld na okres przejściowy do minięcia trzymiesięcznego okresu po osiedleniu.
 
 
  • Wysokość świadczeń ALG II/Sozialgeld
Stawka podstawowa (dla samotnych i samotnie wychowujących dzieci oraz dla wnioskodawcy, którego małżonek jest niepełnoletni) wynosi od 01.stycznia 2011 - 364,- €. Małżonkowie otrzymują po 328,- €.

Dzieci do ukończenia 6. roku życia otrzymuję 213,- €. Od ukończenia od 6. do 13. roku życia - 242,- €. Od 14 lat aż do pełnoletności - o ile nie ukończyły 25 lat i mieszkają z rodzicami - przysługuje im 275,- €. 

Do wszystkich wyżej wymienionych kwot dochodzą koszty mieszkania, które również pokrywa jednostka wypłacająca ALG II. Nie wszystkie jednak mieszkania są finansowane przez ALG II. O tym, czy czynsz i wszystkie pozostałe koszty mieszkania są „odpowiednie” do liczby członków rodziny i granic ustalonych przez miejscowe władze rozstrzyga zawsze jednostka wypłacająca świadczenia.

Druki wniosków o ALG II znajdziesz w dziale "Druki" w górnym menu.


  • Możliwości "dorobienia" i drobnej pracy (np. Minijob)
W przypadku podjęcia jakiejkolwiek pracy zarobkowej jest się ustawowo zobowiązanym do zgłoszenia tego faktu i wysokości zarobków w jednostce wypłacającej ALG II, Sozialgeld. Zarobki te zostają wliczone jako dochód własny przez co pomniejszany są świadczenia socjalne o te właśnie kwoty.

W efekcie końcowym powinno jednak zostać w portfelu dorabiającego nieco więcej niż w przypadku, gdyby nie pracował w ogóle. Kształtuje się to następująco.

- przy przychodzie w wysokości 100,- € - po rozrachunku 100,-  pozostaje w kieszeni,
- przy przychodzie w wysokości 200,- € - po rozrachunku 120,-  pozostaje w kieszeni,
- przy przychodzie w wysokości 400,- € - po rozrachunku 160,-  pozostaje w kieszeni,
- przy przychodzie w wysokości 800,- € - po rozrachunku 240,-  pozostaje w kieszeni,
- przy przychodzie w wysokości 1500,- € - po rozrachunku 330,-  pozostaje w kieszeni,

Górne granice wynoszą: dla rodziny bez dziecka – 1 200,- €, dla rodziny z przynajmniej jednym dzieckiem – 1 500,- €.
 
O ile dokładnie pomniejszy się Twoj zasiłek ALG II w przypadku podjęcia pracy zarobkowej obliczysz na stronie Federalnego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych - kliknij tutaj.
 
  • Majątek
W przypadku pobierania ALG II jest się ustawowo zobowiązanym do podania wysokości swojego majątku czy to zostawionego w Polsce czy to zabranego ze sobą. Ponieważ ALG II przysługuje tym, którzy z własnych środków nie są w stanie się utrzymać, powinien również majątek zostać wykorzystany na utrzymanie własne i rodziny i o tyle pomniejszone też powinny zostać świadczenia ALG II. Jednak również i w tym przypadku ustawodawca niemiecki przewidział kwoty majątku wolne od wliczenia jako majątek własny. 

Każdy pełnoletni i jego partner ma prawo do zachowania majątku w wysokości 150,- € za każdy ukończony rok życia najmniej jednak 3 100,- € a najwięcej 9 750,- €. Każdy niepełnoletni ma prawo do pozostawienia sobie majątku w wysokości 3 100,- €. 

Decyzja wydawana jest wyłącznie na wniosek i z reguły na okres 6 miesięcy. Po upływie tego okresu należy ponownie złożyć wniosek o kontynuowanie pobierania świadczeń na kolejne 6 miesięcy. Zobacz w dziale "Druki" w górnym menu.

  • Sozialgeld
Bezrobotni niezdolni do podjęcia pracy (z powodu wieku, np. dzieci, czy niepełnosprawności) mieszkający w jednym gospodarstwie domowym z pobierającym ALG II otrzymają Sozialgeld.
Czytany 14367 razy Ostatnio zmieniany 07.04.2015

Skomentuj

Bądź na bieżąco!

Subskrybuj nasz Newsletter!Joomla Extensions powered by Joobi